ROLL FORM MAKİNASI

Roll Form Makinası

Roll form makinası, roll forming teknolojisinden yararlanarak üretim yapan bir makinedir. Çeşitli sektörlerde kullanım alanı mevcuttur.

Roll form makinası, uzun veya çok geniş kapasitede üretimi gerekli olan parçalar için biçilmiş kaftandır. Roll forming teknolojisi, metal şekillendirme amacıyla kullanılan teknolojiler arasında en verimlilerden biridir.

Roll Form Makinası Nedir?
Roll form makinası; özellikle rulo halindeki sac gibi çeşitli tipteki metalleri, istenilen kalıba sokana kadar bükmek için kullanılan bir makinedir. Roll forming teknolojisiyle çalışır. Uzun ve fazla sayıdaki profillerin üretiminde oldukça verimlidir. Sac ve şerit halindeki metallerin gün geçtikçe daha da kaliteli hale getirilmesi, Roll forming kullanımını artırmaktadır.

Genellikle makineye konulan parçalar, makinenin metali gerektiği gibi bükmesine en müsait kesit profillerine uydurulur. Makineler, bir döngüyü takip edecek şekilde çalışır. Parçalar makineye verilir, uygulama süresince pek çok bükme aşamasından geçirilerek en sonunda istenilen şekle sahip hale getirilir. Roll forming teknolojisi pek çok alanda uygulanabildiği için, roll form (sac bükme) makinası da birçok sektöre hizmet amacıyla kullanılabilmektedir.

Fethi Yılmaz Makina olarak biz, çeşitli amaçlara hizmet edebilecek Roll Form ve U/C profil makineleri üretiyoruz. Kendimize ait yazılımlarla üretmiş olduğumuz makineler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Roll Form Makinası Ne İşe Yarar?
Roll forming işleminde metal, her bir aşaması farklı istasyonlarda olmak üzere oda sıcaklığında bükülür. Geçilen her aşamada istasyon, metali öncekinden daha fazla büker.
Bu şekilde sac bükme makinesi, metalin düzgün bir kesit düzeni kazanmasını sağlar. Makine, uzun ve büyük miktarda parçaların üretilmesi için iyi bir seçimdir. Hassas parçalar, makinede üretildikten sonra çok az bir düzenlemeyle ideal kullanım durumuna ulaşabilir. Roll forming teknolojisi ile malzemeye de bağlı olarak çok ince detaylara sahip muazzam parçalar oluşturulabilir. Roll forming teknolojisi, çok çeşitli metallerde kullanılabilir. En yaygın uygulandığı metaller ise şunlardır:

 • Paslanmaz Çelik
 • Bakır
 • Çinko
 • Pirinç
 • Galvaniz Kaplı Sac
 • Titanyum
 • Kurşun
 • Alüminyum
 • Kompozitler

Boyalı malzemeler de dahil olmak üzere çoğu metal, Roll forming kullanımına uygundur. Makine; inşaattan otomotive, mobilyalardan beyaz eşyalara kadar çok çeşitli sektöre hizmet verme amacıyla kullanılabilir. Roll forming sistemi 50 yılı aşkın bir süredir var olmasına rağmen günümüzde geçerliliğini halen daha korumaktadır.

Roll Form Sac Bükme Makinesi Avantajları
Sac bükme makinesinin, kullandığı teknoloji sayesinde sahip olduğu çeşitli avantajlar bulunmaktadır:

 • Üretim hacminin yüksek olması
 • Çeşitli işlemlerle eşgüdümlü olarak kullanılabilmesi
 • Metal, boyalı veya kaplamalı sac plakaların makine sayesinde bükülebilmesi
 • Esnek olmayan, çok sert malzemelerin başarılı bir şekilde istenilen şekle sokulabilmesi
 • Aşırı düzgün yüzeyli ürünler oluşturulabilmesi
 • Daha az işçi gücüne ihtiyaç duyulması

Bu avantajlar, sac bükme makinesini diğer makinelerden olumlu şekilde ayrıştıran özelliklerdir. Bunların yanı sıra, sac bükme makinesinin sağladığı pek çok avantaj daha bulunmaktadır. Roll form makinası enerji verimi yüksek olan bir makinedir, çünkü malzemeler oda sıcaklığı altında istenilen şekle sokulur. Roll forming, ayarlanabilen bir yöntemdir ve projelere çeşitli aşamalarda uygulanabilir. Uygulama sonunda elde edilen ürünler, düzgün şekilli ve hassas parçalardır.

Roll Form Sac Bükme Makinesi Özellikleri
Sac bükme makineleri, günümüzde bilgisayar destekli çeşitli tasarımlara sahiptir. Makineler CAD / CAM sistemlerini kendilerine entegre ederek, maksimum potansiyelde çalışma gösterirler. Bilgisayar kontrolü; ürünlerdeki kusurları yakalayan, zararı ve israfı en aza indiren bir beyin işlevi görür.
Bazı roll form sac bükme makineleri, lazer veya kaynak özelliklerine de sahiptir. Bu özelliklere sahip makinelerde enerji tasarrufu özelliği ortadan kaldırılır, ancak uygulamada bazı kolaylıklar elde edilir.
 


A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: