DESTEK SACININ ÖNEMİ

Destek sacı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin temel parçalarından birisidir ve sistemin taşıyıcı iskeletini oluşturarak plastik profile mukavemet kazandırır. Destek sacı PVC pencere ve kapı sistemlerinde; ses yalıtımı, rüzgar yüküne karşı direnç, sistemin birbirleri ile ve menteşelerin plastik profile daha sağlam bağlanabilmesini, plastik profilin şeklini ve yapısını uzun süre korumasını sağlar.

                                                                                 

  Destek sacları TSE 822 ye göre sıcak daldırma galvanizli sac sınıfında, TSE EN 10142 de profil işlemleri için uygulanan FePO2g kalite ve DIN standartlarına uygun olarak kesme, bükme, ambalaj dahil tüm üretim aşamalarında bilgisayarlı kontrol sistemleri sayesinde sıfır hata ve pvc profillere entegre olarak üretilirler. Sıcak daldırma galvanizli saclar üretim öncesi çinko kaplama testinden geçirilir. Sıcak daldırma galvanizli sac uzun ömürlüdür ve korozyona karşı yüksek dirençlidir. Katlanarak şekillendirildiğinde dahi çinko kaplaması dökülmez. Ateşe ve her türlü dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Normal hava şartlarındaki kaplama kalınlığı kaybı minimumdur. Hammadde, üretim öncesi, üretim ve üretim sonrası tüm aşamalarda, gelişmiş laboratuarlarda sürekli kalite kontrol testleri yapılır. PVC pencere ve kapı sistemlerinin iskeletini oluşturan destek sacları, yıllarca sağlamlığını ve şeklini koruyarak sistemlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. 

Destek sacı et kalınlığı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin kullanım koşullarına uygun olmalıdır. Örneğin yüksek katlı binalarda (+6.kat) et kalınlığı uygun seçilmeyen destek sacları rüzgar yüklerini karşılayamaz ve sistemin zarar görmesine, zamanla hava ve su geçirmesine neden olabilirler. Destek saclarının yapısı ve şekli çok düzgün olmalıdır. şekli ve yapısı bozuk olan destek sacları, plastik profilin şekil değiştirmesine neden olarak sistemin işlevsel yapısına zarar verebilirler.

Destek sacı ile plastik profili iç yüzeyi arasındaki boşluk en az 1mm, en fazla 2mm olmalıdır. Eğer boşluk fazla olursa mukavemet azalır ve vidalama sağlıklı olmaz. Boşluk az olursa, plastik profilin genleşmesini engelleyerek çatlamasına neden olabilir.

Destek sacı boy kesimi, plastik profilin kaynak noktalarında uygun erime mesafesi bırakılarak ayarlanmalıdır. 90º 'lik kesimlerde profil boyundan 10mm, 45º'lik kesimlerde 7,5 mm olmak üzere her iki yönde de erime mesafesi bırakılmalıdır. Destek sacı kullanılacağı açıklıkta kesinlikle tek parça olarak kullanılmalıdır. Parçalı olarak kullanıldığı durumlarda sitem zarar görebilir.

Destek sacı en kısa boy kullanımlarında dahi en az iki yerden vidalanmalıdır. Vida aralıkları en fazla 30-40 cm olmalıdır. Başlangıç noktasından max. 15 cm. içeriye girilerek vidalanmalıdır.

Destek sacları kesilirken uçların düzgün ve çapaksız olmasına dikkat edilmeli, testere düşük devirde çalıştırılmalıdır.

Destek sacı kesinlikle açık havada stoklanmamalı, stoklama alanında yağmur, su, nem ve yerle temas olmamalıdır. Stoklama bölgesinde aşırı ısı farklılığı olmamalı ve uzun süreli stoklamadan kaçınılmalıdır. 

 


A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: